Współczynnik lambda i jego znaczenie

Główną cechą materiałów izolacyjnych jest współczynnik lambda – λ tj. współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższa wartość λ, tym lepsze właściwości termoizolacyjne. Zdaniem niektórych, parametr ten jest nieistotny, ponieważ cyfry znajdują się dopiero na 2 i 3 miejscu po przecinku. 

Dla przykładu, pomiędzy lambdą 0,031 a 0,045 istnieje bardzo duża różnica. Przy tej samej grubości płyt, opór różni się aż o 45%. Oznacza to, że jeśli chcielibyśmy uzyskać jak najlepsze parametry izolacyjne, należałoby zamienić styropian o grubości 10 cm i λ=0,031 gorszym styropianem o grubości 15 cm! To spowodowałoby zwiększenie powierzchni zewnętrznej, którą trzeba pokryć tynkiem. Zużylibyśmy dłuższe kołki, co zwiększyłoby koszta przy jednoczesnym ograniczeniu ilości naturalnego światła wpadającego do wnętrza domu.

To współczynnik lambda decyduje o tym, ile będą wynosiły nasze rachunki za energię. Lambda zależy od gęstości styropianu. Przy zakupie warto sprawdzić wagę produktu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że płyty które mają zaniżoną gęstość nie mają deklarowanej izolacji termicznej. Każde opakowanie zawiera informację o współczynniku przewodzenia ciepła. Aby mieć pewność, że zawartość opakowania jest zgodna z deklaracją producenta, wystarczy zważyć paczkę.

Zobacz wszystkie