Struktura, która zapewnia trwałość piany poliuretanowej
Istnieją dwa rodzaje piany poliuretanowej o różnych zastosowaniach:
- piana otwartokomórkowa, która doskonale sprawdza się jako izolator np. poddasza
- piana zamkniętokomórkowa, która jest najczęściej wykorzystywana do izolacji konstrukcji fundamentowych, posadzek, różnego rodzaju zbiorników i basenów.
Komórkowa struktura poliuretanu to podstawowy czynnik, który ma istotny wpływ na zachowanie właściwości pianki przez lata. Za jej sprawą, parametry piany na skutek upływu czasu nie pogarszają się pod wpływem wilgoci czy temperatury. Izolacja domu przy użyciu właściwego rodzaju piany PUR to gwarancja utrzymania odpowiedniej temperatury przez wiele, wiele lat, przekładając się na niższe koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Dodatkowo, poliuretan nie oddziałuje negatywnie na zmianę PH gleby.
Trwałość i efektywność piany poliuretanowej po latach
Poliuretan to chemicznie obojętny materiał, który doskonale radzi sobie nie tylko z warunkami atmosferycznymi, ale również z innymi preparatami chemicznymi. Nawet po kilkunastu latach piana zachowuje swoje właściwości również w kontakcie z olejami mineralnymi, gazami itp. Ponadto piana poliuretanowa jest materiałem całkowicie bezzapachowym, nie ulega gniciu, a także nie sprzyja powstawaniu groźnych dla człowieka pleśni, grzybów czy bakterii.
Dlatego też faktem jest, że poliuretan zapewnia wysoką skuteczność i trwałość izolacyjną nie tylko w obiektach nowych czy kilkuletnich, ale również w budynkach o długim stażu eksploatacyjnym. Nawet po 25 latach piana PUR nie będzie wymagać napraw czy wymiany, co potwierdza trwałość piany pur.
Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej
W 2010 roku pobrano do badań kawałek izolacji dachu wykonanej w 1982 r. Próbki płyty poddano gruntowym ekspertyzom, które dotyczyły:
- zmian wymiarowych integralności płyty izolacyjnej
- przewodności cieplnej
- poziomu wilgoci
- wytrzymałości na ściskanie.
Testy wykazały, że wszystkie badane właściwości są zgodne z deklarowanymi 28 lat wcześniej. Badania zostały kilkukrotnie powtórzone. Jedna z próbek liczyła 33 lata i również w pełni spełniała swoje funkcje.
Badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej dowodzą, że piana poliuretanowa po latach zachowuje wszystkie swoje właściwości i jest doskonałym materiałem izolacyjnym. Pianka PUR jest trwała i opłacalna w dłuższej perspektywie czasu. To inwestycja, która się zwraca.