Skuteczna ochrona przed pożarem – piana samogasnąca
Piana poliuretanowa nazywana także pianą pur to coraz popularniejszy materiał stosowany do ocieplenia budynków. Jej zastosowania są wszechstronne, ponieważ można ją wykorzystać w budownictwie, ale także w przemyśle modowym, samochodowym lub meblarskim. Poliuretan zyskał swoją popularność w wielu dziedzinach dzięki swoim różnorodnym właściwościom takim jak: elastyczność, lekkość, długotrwałość, odporność chemiczna, mechaniczna i na warunki atmosferyczne. Dziś przyjrzymy się jednemu rodzajowi piany poliuretanowej – pianie natryskowej, służącej do ocieplenia budynków. Jedną z najważniejszych cech piany poliuretanowej jest właściwość samogasnąca, która czyni piane skuteczną ochroną przed pożarem.
Co to znaczy, że piana jest samogasnąca i chroni przed pożarem?
Piana poliuretanowa uchodzi za materiał łatwopalny, a więc wielu ludzi wystrzega się jej z obawy przed pożarem. Obawy te są jednak nieuzasadnione, ponieważ piana poliuretanowa w pomieszczeniach mieszkalnych zawsze jest pokryta dodatkową barierą ogniową. Jest nią płyta kartonowo-gipsowa. Zestaw ten jest barierą ogniową i w zależności od użytej płyty stanowi bezpieczną przegrodę przeciwpożarową spełniającą najsurowsze kryteria norm budowlanych bs1-d0 (posiadamy badania). Wiele osób także nie jest świadomych tego, że piana posiada właściwości samogasnące. Oznacza to, że po usunięciu źródła zapłonu, piana sama gaśnie i nie podtrzymuje ognia. Poliuretan posiada taką właściwość z powodu dodawanych do niego specjalnych substancji chemicznych (uniepalniaczy), w procesie produkcji.
Jak ta ochrona przed pożarem działa w praktyce?
Proces samogasnący, który zachodzi w pianie poliuretanowej ma mechanizm chemiczny i fizyczny. Przyjrzyjmy się całości od momentu przed zapłonem. Piana posiada barierę izolacyjną, która ma działanie ograniczające dopływ ciepła do wewnętrznej struktury materiału. Tym samym utrudnia jego dalsze nagrzewanie i nie dopuszcza do zapłonu. Jeśli już do zapłonu dojdzie, pod wpływem procesu spalania wytwarzają się gazy, których zadaniem jest rozcieńczyć tlen wokół ognia. Dzięki temu niemożliwe jest rozprzestrzenianie się pożaru. Należy wspomnieć, że pod wpływem wysokiej temperatury tworzy się zwęglona warstwa, która działa porównywalnie do bariery, chroniącej wewnętrzne warstwy przed działaniem płomieni.
Wata mineralna jest niepalna
Tak, wata mineralna jest materiałem niepalnym, natomiast bardzo długo podtrzymuje wysoką temperaturę. Wpływa to na szybsze rozprzestrzenianie się ognia. Utrudnia także akcje ratunkową strażaków, gdyż płomienie, które przedostały się do waty są i trudne do wykrycia i gaszenia. Dodatkowo należy wspomnieć, że wata bardzo często umocowana jest na sznurkach i klejach, które pod wpływem ognia spalają się i wata spada na ziemie utrudniając akcje ratunkową. Umocowania te, bardzo często generują toksyczne dymy i gazy.
Zalety właściwości piany pur
- W przypadku zestawy z płytą g-k ochrona przed pożarem – ochrona przeciwpożarowa w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych to jedna z najważniejszych cech, mająca wpływ na poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu.
- Wszechstronność – piana poliuretanowa może być stosowana do ocieplenia dachu, ścian lub fundamentu, a także do uszczelniania i wypełniania szczelin
- Ekologiczność – dzięki zwiększonej izolacji budynków zmniejsza się zużycie energii, a to przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Poza tym sam materiał w sobie nie jest w żaden sposób szkodliwy dla środowiska, a dzięki długiej żywotności produktu nie wymaga częstych wymian.
- Izolacyjność – obecnie na rynku to najlepszy produkt wykorzystywany do termoizolacji budynków, oprócz tego izoluje również akustycznie
- Oszczędna – choć piana wiąże się z większym początkowym wydatkiem, czyli kosztem związanym z zakupem i aplikacją, to niewątpliwie redukcja strat ciepła przekłada się na niższe koszty eksploatacji budynku, a w efekcie na zwrot inwestycji i oszczędzeniu pieniędzy
Podsumowując
Piana poliuretanowa dzięki specjalnym związkom chemicznym obecnym w składzie ma właściwości samogasnące. Wpływają one na nie rozprzestrzenianie się pożar, a sama piana nie podtrzymuje płomieni, a zatem gaśnie. Tego typu zachowanie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Jeżeli masz jakiejś pytania związane z tym tematem zapraszamy do kontaktu z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.
Zobacz wszystkie