Prawidłowy natrysk pianą poliuretanową

Piana PUR nakładana natryskowo to materiał, który ostatecznie powstaje dopiero na miejscu. Wykonawca pracuje wykorzystują pianki różnych marek, a w rzeczywistości dostarcza on wyłącznie składniki, które zostają przygotowane dopiero w agregacie. Aby efekt był dokonały, należy mieć na uwadze wiele czynników takich jak np. temperatura, wilgotność czy ciśnienie.

Jednak mimo najlepszych narzędzi i surowców, bez odpowiednich umiejętności aplikacja izolacji natryskowej jest niemożliwa. Dlatego niezbędna jest pomoc doświadczonych wykonawców, których kwalifikacje warto zweryfikować. Najlepiej poprosić o zdjęcia wykonanych dotychczas realizacji.

Materiał musi tworzyć jednolitą powierzchnię, należy go nałożyć w sposób równomierny. Wyróżniające się smugi pociągnięć to rzecz normalna, jednak niedopuszczalne są warkocze z pianki i puste przestrzenie pomiędzy. 

Grubość warstwy izolacyjnej nie w każdym miejscu będzie taka sama, różnice 2-3 cm nie stanowią powodów do zmartwień. Niedopuszczalne są jednak rozbieżności 10 cm, ponieważ sprzyja to powstawaniu mostków termicznych. Niestety w przypadku firm bez doświadczenia, może się to zdarzyć, ponieważ nie dobiorą odpowiedniej pianki do warunków letnich czy zimowych. Istotna jest nie tylko znajomość parametrów z kart technicznych, ale również praktyczna wiedza i doświadczenie.

Kiedy izolacja natryskowa jest opłacalna?

  • Gdy skomplikowany kształt dachu wymusza pracochłonne przycinanie wełny,
  • Kiedy konieczne są prace na dużej wysokości,
  • Lub gdy istotny jest czas.

W przypadku ostatniego punktu warto pamiętać, że szybkość realizacji ma zarówno dobre jak i złe strony. Często firmy nie chcą podjąć się zlecenia ocieplenia piana PUR powierzchni mniejszej niż 100 m2. Mała powierzchnia to niecały dzień pracy, dlatego wykonawcy muszą zawyżyć cenę usługi. Przy większych zleceniach łatwiej jest uzyskać rabat. Nawet 10 m może stanowić różnicę, więc warto przed wyceną umówić się na dokładne pomiary. Odradza się również rozliczanie wg licznika agregatu. Klienci nie wiedzą jakiego zużycia się spodziewać i mogą zostać nieprzyjemnie zaskoczeni.

Zobacz wszystkie