Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

Ocieplenie poddasza piana PUR czy wełna?

Do niedawna ostatnia kondygnacja domu służyła jako pomieszczenie gospodarcze. Jednak niepowtarzalny urok poddasza sprawia, że coraz częściej staramy się je wykorzystać jako pokój użytkowy.

Główną wadą strychu jest słaba izolacja. Jak się uchronić przed zimnym poddaszem? Do najczęstszych materiałów ocieplających konstrukcję domu zalicza się:

  • styropian,
  • wełnę mineralną
  • oraz piankę poliuretanową.

Mocną stroną ocieplania pianką jest dokładność. Pianka izolacyjna podczas natrysku pokrywa całą powierzchnię, więc ryzyko nieprawidłowego wykonania ocieplenia jest raczej mało prawdopodobne, a szansa wystąpienia mostków cieplnych jest nikła. Pianka PUR jest lekka, więc nie trzeba martwić się o zbyt duże obciążenie poddasza ociepleniem.

Pianka poliuretanowa cechuje się lepszą izolacją termiczną, a więc zatrzymuje ciepłe powietrze. Pianka na poddasze jest mało atrakcyjnym pożywieniem dla gryzoni. Co więcej, dzięki starannym wypełnieniu wszystkich zakamarków pianka poliuretanowa niweluje wąskie szczeliny, w których potencjalnie mogłyby zagnieździć się szkodniki.

Minusem stosowania piany PUR jest cena. W porównaniu do wełny mineralnej jest to dwukrotnie wyższy koszt. Jednak w tym przypadku zdecydowanie cena = jakość. Piana pozwala na dokładne ocieplenie dachu, bez szczelin i miejsca na pleśń. Dlatego te koszta w przyszłości na pewno zwrócą się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Z kolei zaletą stosowania płyt z waty mineralnej jest stosunkowo niski koszt. Oprócz tego, wełna mineralna jest sprawdzonym sposobem ocieplenia, który często polecają firmy budowlane szczycące się latami doświadczenia w ociepleniach. Dodatkowo ciężka i zbita wełna w znacznym stopniu zatrzymuje dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Wełna do ocieplenia wypada szczególnie niekorzystnie przy piance, jeśli porównamy stopień pokrycia powierzchni oraz szczelność ocieplenia. Zły montaż płyty z wełny grozi osuwaniem i powstawaniem szczelin, przez które będzie uciekało ciepłe powietrze.

Wełna mineralna na poddaszu łatwo chłonie wilgoć, zwiększając zagrożenie powstania grzybów czy pleśni. Nie poleca się ocieplenia wełną mineralną poddasza, na którym jest ryzyko zagnieżdżenia się gryzoni. Szczury czy kuny bardzo chętnie zajmą się wełną i zniszczą zamontowany przez nas system ocieplenia.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z metod izolacji poddasza jest najlepsza – piana PUR czy wełna. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Dla jednych ocieplanie wełną mineralną jest jedyną słuszną metodą, dla drugich z kolei – wełna jest już przeżytkiem i pora na nowsze sposoby, czyli izolowanie poddasza pianką poliuretanową.

Zobacz wszystkie