Kiedy najlepiej wykonać ocieplenie domu?

Kiedy ocieplić dom?

Budownictwo powinno cechować się trzema przymiotami – estetyka, trwałość i funkcjonalność. Zarówno w kwestii trwałości, jak i funkcjonalności, kluczową rolę odgrywa termoizolacja budynku. Coraz to większą popularnością cieszy się zastosowanie pianki PUR. Istnieje wielu jej zwolenników, ale i przeciwników – jak jest naprawdę? Czy izolacja natryskowa to wytrzymała i opłacalna metoda? 

 

Znaczenie pory roku…

Ku zaskoczeniu, pora roku nie jest najważniejszym wyznacznikiem, jeśli chodzi o wykonywanie prac związanych z natryskowym ocieplaniem budynku. Jednak najważniejszym warunkiem jest, by więźba dachowa była sucha, a dokładnie, by jej wilgotność nie przekroczyła 18%. 

Gdy wskaźnik wilgotności będzie przekraczał 18%, należy wstrzymać prace. Wartości te nie są jednak uzależnione od pory roku. Zarówno w lecie, jak i zimą, można doszukać się elementów, które wspierają lub utrudniają prowadzone działania. Dlatego najważniejszym jest, by ocieplenie budynku przeprowadzić poprawnie pod względem technologicznym.

 

Jaka pianka zimą?

Jeśli aplikujemy pianę otwarto-komórkową wewnątrz budynku, musimy spełnić warunki producenta materiału. Wówczas możliwe jest wykonanie prac w okresie zimowym. Należy wtedy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i sprawdzić zawilgocenie. 

Gdy chcemy przeprowadzić prace izolacyjne na zewnątrz budynku, można wykorzystać piany, które da się aplikować nawet przy temperaturze -7 st. Celsjusza. Wtedy jednak wiąże się to z wyższymi kosztami. Znacznie lepiej jest poczekać na korzystniejsze warunki atmosferyczne, jeśli prace nie są konieczne. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze oraz poprawić efektywność ocieplenia pianką.

 

Efektywność piany PUR, czyli gdy jest nam obojętne kiedy ocieplić dom

Nawet optymalne warunki zewnętrzne nie gwarantują sukcesu, jeśli produkt zostanie źle zaaplikowany. Nie ma wtedy znaczenia czy prace były wykonywane w dodatniej czy w ujemnej temperaturze. Należy pamiętać iż produkt nie nadaje się do samodzielnego aplikowania. Potrzebna jest odpowiednia, doświadczona firma, która wie jak i kiedy ocieplić dom.

Ze względu na szeroki wybór produktów do ocieplenia budynków, nie łatwa jest decyzja o wyborze rodzaju izolacji. Jednak mimo coraz to nowszych, innowacyjnych rozwiązań, piana poliuretanowa uzyskuje najlepsze wskaźniki izolacyjne, a jej przyczepność pozwala w maksymalny sposób zniwelować różnice temperatur. Czas i pora roku nabierają drugorzędnego znaczenia. Najbardziej liczy się poprawna aplikacja produktu.

Zobacz wszystkie