Istotne parametry pianki poliuretanowej

Istotne parametry pianki poliuretanowej

Zdarza się, że klienci ze względu na niewiedzę są wprowadzani w błąd. Dlatego warto jest znać podstawowe parametry pianki.

Współczynnik lambda piany otwartokomórkowej jest podobny jak w przypadku wełny i wynosi 0,035- 0,037 W/(m·K). Zastanawiasz się, co to oznacza? Oznacza to, że aby osiągnąć taką samą izolacyjność dachu, będziemy potrzebować takiej samej grubości warstwy materiału. W praktyce okazuje się, że piana jest lepsza ponieważ szczelnie i dokładnie wypełnia każdą przestrzeń. To niezwykle istotne, ponieważ nawet drobne szczeliny mogą stać się mostkami termicznymi. W przypadku piany zamkniętokomórkowej, współczynnik lambda jest o wiele niższy – ok. 0,023.

Opór dyfuzyjny odpowiada za to, na ile izolacja hamuje przepływ pary wodnej, jaka zawarta jest w powietrzu. W tym przypadku jest on niewielki i wynosi ok. 3-4, podobnie jak beton komórkowy. Paroprzepuszczalność styropianu jest kilkadziesiąt razy niższa, natomiast wełny – większa. Opór dyfuzyjny w praktyce nie jest ani cechą szczególnie pożądaną ani szkodliwą.

Stosując piankę otwartokomórkową zazwyczaj rezygnuje się z układania folii paroizolacyjnej od wewnątrz pomieszczenia. Lepiej zrobić to od zewnątrz, co spowoduje, że będzie się ona stykała z wysokoparoprzepuszczalną folią dachową. Najlepiej pozostawić szczelinę wentylacyjną między pianą i deskowaniem, bowiem drewno charakteryzuje wysoki opór dyfuzyjny. W przeciwnym wypadku niemożliwe będzie odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz.

Piana otwartokomórkowa jest elastyczna i bardzo lekka, jej gęstość to max. 10 kg/m3, czyli mniej niż styropian. Oznacza to, że nie obciąża dachu.

Zobacz wszystkie