Po co oszczędzać energię?

Energia – po co ją oszczędzać? Najprostszym argumentem przemawiającym za oszczędzaniem energii jest nie marnowanie pieniędzy. Jeśli 10-krotnie ograniczymy zużycie energii w domu, to nawet przy trzykrotnym wzroście cen ropy czy węgla nadal wyjdziemy na plus.

Bardziej skomplikowanym argumentem są wyczerpujące się źródła energii i niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Należy pamiętać, że procesy te i ich skutki bezpośrednio dotyczą naszego pokolenia. Zasilanie sprzętu AGD, samochodów czy ogrzania domu zużywa się mnóstwo energii. Nie ma innego wyjścia jak oszczędzanie, można je sprowadzić do korzystania z energooszczędnych urządzeń oraz budowania energooszczędnych domów.

Troska o stan portfela i standard życia to nie wszystko. Równie istotna jest troska o stan zdrowia naszych dzieci i bliskich. By ograniczyć stopień emisji szkodliwych gazów i zapylenia niezbędne jest oszczędzanie energii.

Lasy umierają od kwaśnych deszczy, przez zanieczyszczenia powietrza i wody wymiera życie biologiczne. Ludzie chorują na wszelkiego rodzaju alergie i choroby. Do tego efekt cieplarniany… 

Energia w gospodarstwie domowym zużywana jest głównie w celu ogrzewania, gotowania, oświetlenia czy zasilenia urządzeń elektrycznych. W źle wykonanych i kiepsko ocieplonych domach, koszty ogrzewania stanowią aż 72% ogólnych kosztów zużycia energii!

Na oszczędzaniu energii każdy z nas może wiele zyskać.

Zobacz wszystkie