Poradnik docieplenia poddaszy (do pobrania)

Zanim wybierzesz materiał izolacyjny…

Niezależnie od tego czy chcą Państwo przebudować swój dom, czy zaizolować nową konstrukcję, jako właściciele zawsze musicie stanąć przed kwestią wyboru właściwej izolacji.

Różne rodzaje izolacji dają różne korzyści, w zależności czy mają wpływ na środowisko, oszczędność przy ogrzewaniu i jakość życia w budynku. Tak więc decyzja dotyczy wyboru właściwego rodzaju izolacji, jaki zostanie użyty w Państwa budynku i w jaki sposób zostanie zainstalowany.

Poniżej omówimy dlaczego miliony właścicieli na świecie i w Polsce wybierają piankę poliuretanową QuadFoam®500 aby ocieplić i uszczelnić swoje domy. Co ważniejsze, wyjaśnimy, w jaki sposób wybrać dobrego wykonawcę piany natryskowej, który zainstaluje odpowiednią izolację z certyfikatami i zgodnie ze sztuką budowlaną oraz sprawnie przeprowadzi Państwa przez cały proces.

Tradycyjne materiały izolacyjne: wełna mineralna, wełna szklana, celuloza:

Wełna mineralna to obecnie najpopularniejszy materiał izolacyjny na rynku, o współczynniku przewodności cieplnej od  λ 0,045 do λ 0,030 oraz ciężarze od 26 kg/m3 do NAWET 40 kg/m3. Celuloza często określana jako najstarszy materiał izolacyjny stosowany w budownictwie mieszkaniowym ma typowe wartości λ na poziomie około 0,040.

Oba materiały są względnie tanie, ale mają kilka słabych punktów:

– wełna montowana jest najczęściej metodami tradycyjnymi, prymitywnymi za pomocą sznurka co naraża ją na większe prawdopodobieństwo błędów montażowych.

– błędy wykonawcze przy montażu wełny prowadzą do opadania i zwisania izolacji co w czasie znacznie zmniejsza współczynnik przenikalności cieplnej.

– wdmuchiwanie wełny lub celulozy  nie daje również żadnej kontroli nad grubością izolacji.

– nie zapewniają samodzielnie wewnętrznych właściwości uszczelniających,

– wymagają do instalacji dodatkowych materiałów uszczelniających, folia paroizolacyjna

– w przypadku zawilgocenia tracą opór cieplny, gdyż woda łatwo przewodzi ciepło.

– ważą nawet 5 krotnie więcej od izolacji z piany PUR zwiększając istotnie obciążenie konstrukcji dachu.

Nowoczesna Metoda Izolacji – Natryskowa Pianka Poliuretanowa (NPP)

Natryskowa pianka poliuretanowa może pochwalić się najniższą wartością współczynnika Lambda w porównaniu z każdym innym komercyjnym materiałem izolacyjnym – poniżej 0,020 w porównaniu z wełną szklaną λ 0,040.

Niższa wartość lambda umożliwia przy zastosowaniu pianki izolacyjnej uzyskanie większej izolacyjności przy użyciu mniejszej ilości materiału, dzięki czemu dom jest lepiej zaizolowany –  cieplejszy i bardziej energooszczędny w zimie (niższe koszty ogrzewania) oraz chłodniejszy w lecie (niższe koszty klimatyzacji).

Szczelność budynku

Badania Departamentu Energii USA wykazały, że aż 40% całkowitej utraty energii w budynku wynika z infiltracji powietrza. Powietrze przenika do domu przez szczeliny i pęknięcia w ścianach, poprzez gniazda elektryczne, okna i drzwi. Tradycyjna izolacja nie przylega do połaci dachu, krokwi i płatwi ułatwiając w ten sposób infiltrację powietrza. Natryskowa pianka poliuretanowa wypełnia zagłębienia i wszelkie szczeliny tworząc szczelną barierę izolacyjną, która zatrzymuje wycieki powietrza. Polskie ustawodawstwo nie narzuca jednak obowiązku badań szczelności budynków – są one jedynie zalecane.

Bardziej komfortowy budynek

Większy komfort w domu można uzyskać jedynie dzięki izolacji z Natryskowej Pianki Poliuretanowej.

Właściwości uszczelniające NPP mogą zmniejszać lub eliminować przeciągi, a lepsze właściwości izolacyjne pozwalają na dokładną regulację temperatury wewnątrz budynku (nie za ciepło, nie za zimno). Dodatkowo właściwości przepuszczania pary wodnej oraz filtracyjne mają znaczący wpływ na obecność alergenów i wilgoci w powietrzu. Natryskowa pianka poliuretanowa działa również jako bariera dźwiękochłonna, czyniąc dom zdecydowanie bardziej cichym i komfortowym. Pianki o strukturze otwarto-komórkowej  mają doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Pianka poliuretanowa idealnie tłumi dźwięki, nie tylko przez swoją strukturę ale głównie dzięki szczelności instalacji (efekt uchylonego okna, relatywnie dużo dźwięku z zewnątrz przedostaje się przez szczeliny).

Obniżenie rachunków za energię

Jak opisano powyżej ponad 40 % lub więcej strat energii w domu wynika z infiltracji powietrza. To główny powód zwiększenia wydatków na energię. Wykorzystanie właściwości uszczelniających pianki poliuretanowej może skutecznie wyeliminować infiltrację powietrza. Równie ważny jest montaż stolarki otworowej czy zamontowanie wentylacji mechanicznej, które to pozwalają kontrolować wymianę powietrza w budynku. Właściwości izolacyjne natryskowej pianki poliuretanowej przyczyniają się do bardziej efektywnej regulacji temperatury, co wpływa na optymalizację czasu pracy domowych urządzeń grzewczych oraz klimatyzatorów.

 Wybieramy wykonawcę

Kiedy już zdecydujemy się na nowoczesną izolację natryskową w swoich domach, istotną kwestią jest wybór właściwego wykonawcy. Aplikacja izolacji natryskowej to proces złożony, który nie zostanie prawidłowo przeprowadzony bez odpowiedniego szkolenia i doświadczenia (znane są niechlubne przypadki, że niejednokrotnie przyszli aplikatorzy przechodzą tylko 15-minutowe szkolenie z uruchomienia maszyny do natrysku).

Aby rozpoznać doświadczonego wykonawcę izolacji natryskowej wystarczy zadać mu kilka pytań

  • dotyczących doświadczenia wykonawcy:

– ile lat jest w branży izolacji natryskowych ?

– ile projektów zrealizował?

– jakie rodzaje budynków izolował?

– jakimi referencjami może się pochwalić od poprzednich klientów?

– czy posiada Autoryzację Producenta do wykonywania izolacji?

– iluletniej gwarancji udziela na swoje usługi?

  • dotyczących wiedzy wykonawcy na temat pianki poliuretanowej:

– jakie są ogólne właściwości produktu?

– jakie są korzyści z zastosowania pianki poliuretanowej ?

– jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa i higieny pracy BHP (bezpieczne obchodzenie się z materiałem zmagazynowanym w beczkach jak i podczas natrysku, jak komponenty były składowane, gdzie utylizuje beczki i pozostałości izolacji?

– jaki rodzaj pianki poliuretanowej będzie instalowany?

– jakiego rodzaju i marki pianki poliuretanowej zwykle używa wykonawca? (każdy producent ma swoje szkolenia i specyficzne warunki przetwarzania)

Dobrze jest zweryfikować odpowiedzi wykonawcy kontaktując się z dystrybutorem komponentów w celu potwierdzenia odpowiedzi wykonawcy bądź zidentyfikowania niespójności. Zalecamy również potwierdzenie oryginalności stosowanych komponentów u dystrybutora (wystarczy telefon, który potwierdzi ewentualne zakupy u dystrybutora)

 Szkolenia

Autoryzowani Wykonawcy są to osoby przeszkolone w zakresie przetwarzania i natrysku izolacji natryskowej doskonalaizolacja.pl . Są to starannie wyselekcjonowane firmy o dużym doświadczeniu w natryskach pianki poliuretanowej.

Inwestor powinien dowiedzieć się:

– kiedy wykonawca uzyskał autoryzację

– w jakim zakresie został przeszkolony

– czy autoryzacja jest ważna i czy wystawiona na nazwisko właściwego aplikatora (tego, który będzie u Państwa wykonywał tę izolację)

Wyposażenie

Znają Państwo powiedzenie: „Jaki Pan, taki kram”?. Aby zagwarantować sobie usługę najwyższej jakości zachęcamy do kierowania pytań do wykonawcy:

– jakim sprzętem dysponuje?

– ile ma pistoletów do natrysku? (powinny być minimum dwa)

– jak długo jest w posiadaniu tego sprzętu?

– jak często wykonuje przeglądy?

Umowa

Rekomendujemy zawsze podpisywanie umowy z wykonawcą na prace związane z ociepleniem pianką poliuretanową. Określa to w sposób uporządkowany wzajemne oczekiwania związane z usługą natryskową, a także zabezpiecza Państwa przed ewentualnymi reklamacjami.

Warto ustalić:

– cenę za jeden m2 o określonej średniej grubości izolacji (średnia grubość w przypadku pianki otwarto-komórkowej wynika ze specyfiki materiału, aplikator nie jest w stanie wykonać dokładnej warstwy co do mm)

– dokładną powierzchnię do izolacji, proponuje pomiar wspólny wraz z osobą odpowiedzialną za odbiór robót, niestety wielu wykonawców nie jest rzetelna.

– opis sposobu w jaki zostanie zweryfikowana grubość izolacji

– marka i rodzaj użytych komponentów

– datę rozpoczęcia i zakończenia usługi

– odpowiednie zabezpieczenie elementów budynku przed natryskiem (stolarka otworowa, rynny, i in.,  które mogą być narażone na zabrudzenia).

– zakres prac porządkowych po wykonanej usłudze

– oświadczenie o warunkach gwarancji

Instalacja izolacji metodą natrysku pianki poliuretanowej

Instalację pianki natryskowej należy przeprowadzić zgodnie z odpowiednimi metodami i materiałami ochrony przeciwpożarowej, zgodnie z przepisami budowlanymi. Pianka QuadFoam®500 ma klasę E reakcji na ogień. Po przykryciu płytą kartonowo-gipsową, czyli jak w większości budynków mieszkalnych, ma klasyfikację BS1-d0 czyli  B niezapalne, bardzo ograniczony udział w pożarze, s1 – niewielkie ilości dymu, d0 – nie występują płonące cząstki. W większości przypadków izolacja natryskową pianką poliuretanową zostanie właśnie przykryta płytą kartonową gipsową (nikt przecież nie mieszka w budynku z samą izolacją).

Bezpieczeństwo

Ponieważ izolacja natryskowa jest wytwarzana „in situ”, co oznacza wytwarzanie na miejscu instalacji, ważne jest, aby inwestor był informowany o zasadach bezpieczeństwa nie tylko produktu końcowego ale też każdego z komponentów służących do wytworzenia.

Inwestor może zażądać od wykonawcy pokazania karty charakterystyki materiałów dla instalowanych produktów. Należy sprawdzić terminy ważności dla danych komponentów, ewentualnie skontaktować się z dystrybutorem. Dbający o jakość swoich produktów dystrybutor nie będzie miał problemu ze wskazaniem partii produktu i terminu ważności. W przypadku QuadFoam®500 ważność składnika A i B to 12 miesięcy od daty produkcji.

Izolacja natryskowa jako energooszczędny materiał izolacyjny

Izolacja natryskowa jest często reklamowana jako „zielony” materiał budowlany. Co to oznacza?

Mówiąc ogólnie, natryskowa izolacja poliuretanowa w budynkach mieszkalnych przyczynia się znacznie do zmniejszenia wymagań energetycznych budynków. Zmniejsza się zatem zużycie energii pozyskiwanej z paliw kopalnych a co za tym idzie, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do środowiska.  Ponadto QuadFoam®500 jest produkowana z odnawialnych źródeł, co powoduje, że również na etapie produkcji zmniejszony jest negatywny wpływ na środowisko.

Jakość pianki, wybór właściwego komponentu

Jakość pianki ma kluczowe znaczenie w przyszłej eksploatacji. Świadomy inwestor nie będzie dłużej wprowadzany w błąd odnośnie materiałów, jakie są instalowane w Jego domu.  Wystarczy sprawdzić czy pianka QuadFoam®500 to faktycznie ta pianka QuadFoam®500. Można to potwierdzić telefonicznie u dystrybutora z pytaniem czy firma XXX korzysta z tych komponentów, można nawet zażądać weryfikacji numeru beczki komponentów, czy uzyskać informacje, kiedy została sprzedana i jaką ma datę przydatności.

Należy być ostrożnym w przypadku niskich ofert cenowych, odbiegającą znacznie od cen rynkowych. Takie oferty mogą wskazywać, że:

– wykonawca próbuje pozbyć się starej, przeterminowanej pianki,

– wykonawca stosuje inny materiał niż zamówiona przez Państwa pianka Premium QuadFoam®500 – tylko tańszy zamiennik

 Przed natryskiem

Jeśli chodzi o wykonanie instalacji pianki natryskowej, wykonawca powinien przedstawić  właścicielowi domu cały proces, skupiając się na poniższych punktach:

  • wybór nadzorcy ze strony inwestora, który będzie kontrolował cały proces
  • prace przygotowawcze do izolacji:
  1. zabezpieczenie powierzchni
  2. oklejenie okien i innych elementów budynku, które nie mogą być napylone warstwą poliuretanu
  3. wentylacja : doświadczeni aplikatorzy wiedzą, jaka jest wymagana wentylacja pomieszczeń dla właściwego związania poliuretanu.

Podczas instalacji

Osoby postronne nie powinny przebywać w pobliżu obszaru natrysku. Załoga natryskująca powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt BHP.

Po instalacji

Najważniejszy po instalacji pianki poliuretanowej jest czas wymagany czas utwardzenia. Wykonawca powinien dokładnie poinformować inwestora o czasie utwardzania. W przypadku QuadFoam®500 to 24 godziny. Po utwardzeniu pianka poliuretanowa QuadFoam®500 jest obojętna dla środowiska i nie wytwarza żadnych oparów. Jeżeli po 24h inwestor zauważy zapach, rekomendujemy skontaktowanie się z Wykonawcą.