Czy warto ocieplić poddasze pianką poliuretanową PUR?

Czy warto ocieplić poddasze piana poliuretanowa PUR?

Złe doświadczenie z ocieplaniem dachu wełną? Wełna ułożona mało estetycznie? Duże przerwy między materiałem izolacyjnym? To już przeszłość!

Piana poliuretanowa PUR jest wciąż materiałem niezbyt powszechnym w domach, ale bardzo często stosowanym i od lat już polecanym w dużych obiektach. Istnieją trzy rodzaje pianki:

  1. pianka otwartokomórkowa,
  2. pianka zamkniętokomórkowa,
  3. płyty z pianki zamkniętokomórkowej.

Piankę otwartokomórkową tak jak zamkniętokomórkową, nanosi się natryskowo za pomocą specjalnego agregatu. Natomiast płyty są twarde i wytrzymałe, dlaczego podczas nakładania należy je docinać. Piana natryskowa zwiększa swoją objętość po aplikacji. dzięki czemu doskonale dopasowuje się do kształtu izolowanych miejsc. Jest to przydatne głównie w miejscach o skomplikowanej konstrukcji z licznymi załamaniami czy krzyżującymi się elementami. 

Sztywne płyty odznaczają się wysoką wytrzymałością mechaniczną, wymaga jednak starannego przycinania na wymiar. Nie łatwo dopasować je do nieregularnych przestrzeni. Rozwiązaniem szczególnie skutecznym przy ocieplaniu dachów jest izolacja nakrokwiowa – mocuje się je do więźby od góry, co pozwala na wyeliminowanie krokwi. Co ciekawe, drewno postrzegane jako materiał ciepły, ma czterokrotnie gorszy współczynnik przewodzenia ciepła niż typowe materiały izolacyjne.

Płyty z pianki zamkniętokomórkowej są wytrzymałe i można przytwierdzić je do krokwi, co tworzy nośny podkład pod pokrycie. Istotne jest, że pianka w postaci płyt ma podobne właściwości do izolacji natryskowej. 

W przypadku dachu najczęściej korzysta się z odmiany otwartokomórkowej, która wyróżnia się najważniejszymi właściwościami. Natomiast do izolacji fundamentów, tarasów czy podłóg lepiej sprawdzi się droższa, cięższa i odporna na działanie wody piana poliuretanowa PUR zamkniętokomórkowa.

Zobacz wszystkie